Apostolat Margaretka – historia
Historia ruchu modlitewnego, jakim jest Apostolat Margaretka, sięga 1981 roku. Wówczas w kanadyjskiej miejscowości Aylmer w prowincji Quebec Louise Warde – oddana sprawie osoba świecka – wystąpiła z inicjatywą „duchowej adopcji kapłana w modlitwie”. Pomysł zyskał aprobatę hierarchów kościelnych i został zatwierdzony przez biskupa Adolpha E. Proulxa. Patronką ruchu została Najświętsza Maryja Panna Matka Kościoła, a za logo obrano kwiat margaretki (jastrunu właściwego).
Będąc inicjatorką pierwszej Margaretki, Louise Warde inspirowała się postawą i religijnym świadectwem innej Kanadyjki – Margaret O’Donnel. Jako nastolatka O’Donnel została sparaliżowana na skutek choroby Heinego-Medina. To właśnie cierpienie z nią związane stało się dla niej natchnieniem do ofiarowania swojego życia modlitwie, poświęconej głównie miejscowym kapłanom. Przeżywszy 40 lat życia, O’Donnel stała się inspiracją i wzorem do naśladowania dla wielu osób, które ją znały, w tym dla Louise Warde.
Już wkrótce inicjatywa Apostolatu Margaretka zyskała w Kanadzie sporą popularność, zarówno wśród duchowieństwa, jak i wiernych. Do ruchu przyłączały się kolejne parafie i diecezje, przyczyniając się do ożywienia życia religijnego w tym państwie. Do dziś Apostolat Margaretka uważany jest za jeden z głównych ruchów modlitewnych w Kraju Klonowego Liścia.
Zapoczątkowana w Kanadzie inicjatywa szybko dotarła do innych regionów katolickich na świecie. W Europie głównym propagatorem ruchu Apostolatu Margaretka stał się pochodzący z byłej Jugosławii franciszkanin ojciec Jozo Zovko. Na początku lat 80. swą pełnił swoją posługę w miejscowości Medziugorie, w czasie kiedy miało tam dojść do słynnych objawień maryjnych. Ojciec Zovko był jednym z tych, który głosił kazania do przyjeżdżających do Miedziugorie z całego świata pątników pragnących odwiedzić miejsce, które szybko stało się celem pielgrzymek i miejscem kultu religijnego. Wśród kierowanych pobudkami religijnymi przyjezdnych znalazła się grupa Kanadyjczyków. Zainteresowali oni miejscowych zakonników, w tym ojca Zovko, inicjatywą Apostolatu Margaretka i zorganizowanym ruchem modlitwy za kapłanów. Ojciec Jozo Zovko podjął starania o rozpropagowanie idei tej inicjatywy na kontynencie europejskim i to właśnie z jego osobą Apostolat Margaretka jest dziś silnie kojarzony.