Centrum Apostolatu Margaretka - Ośrodek Krzewienia Modlitwy za Kapłanów w Polsce
W Polsce pierwsze inicjatywy związane z Apostolatem Margaretka powstały w 1998 roku. Rosnąca popularność tego ruchu modlitewnego wśród wiernych, osób konsekrowanych i kapłanów doprowadziły do powstania w kwietniu 2009 roku Centrum Apostolatu Margaretka – Ośrodka Krzewienia Modlitwy za Kapłanów w Polsce. Wchodzi on w skład międzynarodowej inicjatywy, która za swój cel obrała regularną modlitwę w intencji osób stanu duchownego.
Centrum Apostolatu Margaretka tworzą ludzie, dla których wiara i modlitwa to nieodłączny element życia. Swoimi działaniami przyczyniają się do szerzenia postaw wspierających księży w ich posłudze kapłańskiej i kontakcie ze świeckimi ludźmi Kościoła Rzymskokatolickiego w Polsce.
Dla osób zaangażowanych w Centrum Apostolatu Margaretka niezwykle istotne jest to, co o modlitwie mawiał święty Jan Paweł II. W swoim nauczaniu wskazywał on na jej kluczową rolę w budowaniu przyszłości Kościoła i całego świata. Szczególną rolę papież-Polak przypisywał również dobrym relacjom kapłanów z wiernymi świeckimi (laikatem). Zaangażowanie laikatu stanowić powinno, według jego słów, jeden z fundamentów życia współczesnego Kościoła, bez którego nie może być mowy o wzajemnych zaangażowaniu duchownych i ludzi świeckich. To właśnie przesłanie stanowi podwaliny misji, którą pragną wypełniać wierni poprzez tę inicjatywę. Margaretka stanowi dla nich urzeczywistnianie drogi do świętości i spotkania z Bogiem, ale także z drugim człowiekiem.
Polscy uczestnicy Centrum Apostolatu Margaretka inicjują i wchodzą w skład wydarzeń poświęconych życiu kapłańskiemu i świąt z nim związanych. Należą do nich przede wszystkim: Dzień Kapłański, Dzień Życia Konsekrowanego, Światowy Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów, Światowy Dzień Modlitw o Powołania Kapłańskie, Światowy Dzień Misyjny czy święta związane z Maryją. Ponadto polskie Centrum Apostolatu Margaretka organizuje cykliczne modlitwy za kapłanów, zachęcają do komunii świętej i pogłębienia kultu Najświętszej Marii Panny (na przykład poprzez akty oddania). Do częstych inicjatyw należą również adoracje, krucjat i spokań modlitewnych, rekolekcji czy pielgrzymek do miejsc kultu. Szczególnie te ostatnie przyczyniają się do integracji środowiska księży i świeckich wiernych związanych z Centrum Apostolatu Margaretka w Polsce.
Do popularności Centrum Apostolatu Margaretka w Polsce przyczyniły się obchody ustanowionego przez papieża Benedykta XVI międzynarodowego roku kapłańskiego (rok 2009). W 2014 roku kardynał Stanisław Dziwisz, jako pierwszy hierarcha kościelny w kraju, ustanowił funkcję diecezjalnego duszpasterza Apostolatu Margaretka, a dwa lata później duszpasterza krajowa. Ich rolą jest wspieranie ruchu i czuwanie, aby rozwijał się on w zgodzie z nauczaniem i wytycznymi Kościoła.